Prosinec 2011

Vánoce, svátky klidu nebo stresu?

25. prosince 2011 v 4:43 Tak si přemýšlím
Vánoce, svátek, který slavíme ze zvyku, protože to patří k naší společnosti. Protože jsme to slavili jako děti, stejně jako naši rodiče a jejich rodiče. Stejně to slaví, nebo budou slavit naše děti. Přestože málokdo z nich ví, odkud se Vánoce vlastně vzaly a co znamenají. V naší moderní době, to jsou svátky obžerství a utrácení.

Rodiny před Vánoci prakticky vykoupí potraviny. Nakupuje se zuřivě. Nezávislý pozorovatel by si musel myslet, že nastal konec světa. Takového jídla pro jednu rodinu? To přece nemůže nikdo sníst. A věřte, že sní. Před Silvestrem budou opět všichni nakupovat, jako o závod a po Novém roce přijdou opět, teď už jen normální nákupy. Jen těžko uvěřit, že se během Vánoc spotřebuje pomalu jak za normální měsíc bez Vánoc. Zvláštní.

Dárky. Proč si vlastně dáváme dárky? Asi protože je to zvykem, akorát už nikdo neví, kde se ten zvyk vzal. Určitě mi každý potvrdí, že na rozzářené dětské oči, které právě rozbalují zabalený dárek, je úžasný pohled. Ale pravděpodobně jen do té doby, než zjistí, že místo poslední verze PlayStation dostal stavebnici Merkuru, kterou jsme jako děti zbožňovali. Řeknete si, rozmazlený spratek, ale není to vina hlavně rodičů? Místo, aby se svými ratolestmi strávili klidné Vánoce, tak se honí, za nákupy. Ženy převážně stresují. Musí být uklizeno, napečeno, uvařeno, zabalené dárky. V obchodech narváno stejně vystresovanými lidmi. U pokladen jsou nervózní prodavačky, protože to vypadá, že svět se zbláznil a nekončící fronty jim nedají oddechu. Ještě dopoledne na Štědrý den, jsou obchodní centra plná spěchajících mužů, snažících se koupit svým partnerkám něco naprosto úžasného na poslední chvíli. Všichni chodí a říkají, nesnáším Vánoce.

Po Vánocích, nejlépe 27. se rodiny zmanipulované reklamou vydají do obchodních center. Tentokrát kvůli povánočním slevám. Přestože už za Vánoce utratili majlant za nesmyslně drahé dárky. Tentokrát koupí něco, co je úžasně levné. Sice to nepotřebují a obešli se bez toho doteď, ale nekupte to, za takovou slevu. Nákupní šílenství. Vánoce plné stresu. Takové by ale Vánoce neměli být. Vánoce jsou především svátky klidu a pohody. Tak se to přece říká, přestože to tak v mnohých rodinách není. Nezáleží na tom, kolik jste utratili peněz, za dárky. Kupovat dárky přece není povinnost, ale radost. Nezáleží, jestli máte perfektně uklizeno a napečeno třicet druhů cukroví. Záleží na tom, jestli jste všichni pohromadě, jste spokojení a máte se rádi. Jsou přece Vánoce.