Listopad 2010

Part 21. – Risk

9. listopadu 2010 v 6:38 Kanada aneb putování za oceán
Risk. To slovo teď občas zazní večer naším basementem a pak následuje tuhý boj. Nejprve předchází opatrné poptávání, kdo všechno se připojí. Generálové se opatrně rozesadí kolem mapy a pečlivě rozmýšlí, kde si postaví hlavní stanový tábor, odkud budou podnikat válečné výpady. Samozřejmě je důležité naverbovat co nejvíce vojáků schopných v boji. A to jak v boji pozemním, ale i vzdušném a vodním. Valčí se všude. V pralese se mezi křováky vedou stejně tuhé boje jako v Číně nebo na dalekém severu Kanady. Nikdo nemá slitování. Nikdo nezná lítost. Každý má samozřejmě jinou strategii, ale všichni mají stejný cíl. Ovládnout svět. Jednoznačně, nevyvratitelně a bez slitování. Válka začíná.

Na začátku bývají síly vyrovnané. Výhoda začátku nemusí být vždy výhoda a ani sebelepší generál neovlivní stěstěnu osudu geniální strategií k sobě. Přituhuje. První boje jsou vyhrány a prohrány. Válka hlásí první mrtvé vojáky a první válečné oběti. Přituhuje. Generálové debatují, plánují a dohadují se. Popichování, pokoušení, navádědí. Nic není zakázáno. Vše dovoleno.

"Máš problém? Nebo co?"
"Bereš mi kostky?"

"Tak já půjdu třeba semhle."
"Von proti mě něco má."
"Tak já půjdu jedním sem a třema třeba sem."
"Konečně něco chytrýho."

Nikdo si nebere servítky.
"Víš co tam je ropy, vole?" "Tak pojď zmrde."
"To je jak v reálným světě. Komouši maj nejvíc."
"Kolik že jich mám získat? Deset, vole?"

"Budeš mě ještě obtěžovat, nebo si můžu dojít na záchod?"

"Umřeš, ti povídám. Umřeš!" "Tady se kácí les."
"Tak kolik ještě potřebuješ území?"

"Tak já půjdu třeba dvěma na tohohle šmudlu."

"Tak já mám osm vojáčků."
"Počkej. Spadla ti šestka."
"Ty seš jak Hitler."
"To jsou všechno černoši."
"Teď bude mít ještě Asii, pochcanou. Tak si vem tu kartičku, vole."

Boje se prodlužují, trpělivost dochází.
"Jak dlouho myslíš, že trvalo Napoleonovi dobýt svět? Myslíš, že to jde urychlit?"

"Tak dobýt svět není snadná práce."
"Tak když už zametáš, tak bys moh pořádně."
"To víš dobýt svět, to není sradna, přehlídneš nějaký ten ostov. Třeba Británii."

"Šest a pět. Tak dva pryč." "Tak to jdi do prdele."
"Taková rozvitá diskuze bez emocí. V pořádku."

"Tak k čemu mi to je?" "Úplně na houby." "Tak proč mi to dáváš."

"To je zmrd, on mi vzal dva. Tak to nejdu do černochů."
"Zase šest, šest. Tak tam nejdu. Bojím se černochů." "Pojď do Egypta."
"Teď to bude bitva bitev."

Bitva stíhá bitvu. Některá území jsou zplundrovaná věčným bojem. Některá zůstávají prakticky nedotčena. Žádný kontinent není ušetřen. Válečné zprávy se střídají. Domorodci v Africe se brání urputně. Leč jen kopími a kameny a tak to nakonec na vyspělou Evropu nestačí. Afgánistán zůstává neporažen. Opět odolal. Ruský voják se ubránil mohutné přesile. Brazilci mají válku na salámu a vzdali se bez většího odporu.

Bitva hlásí první poražené. Jeden generál odchází z bitvy bez jediného území, bez vojáků.
"Tak si vem moje kartičky."

"Přišel o Afriku. Výborně." "Tak teď severní Evropa."

Uzavírají se tajné frakce a seskupení proti nejsilnějšímu soupeři. Hra graduje a vrcholí. Postupně převládají území jen jedné barvy. Ostatní se nezmůžou na nic než na chabý odpor. Zbývají dva poslední. Na koho se usměje štěstí? Kdo je silnější? Nikdo nedokáže předpovědět.

"Von hází furt šestky. Zas tři šestky. Tak ty jsi černej, nebo co?"
"Já jsem žlutej. To musíš zaútočit na hlavní města."
"Seru na hlavní města. No a zase šestky. To nemá cenu hrát. Zas šestku."

Tuhý boj pomalu končí. Svět je dobyt. Ostatní jen smutně přihlížejí a vítězný generál se může
tituloval slovem PANE. A příští hra odveta. Přece to takhle nezůstane. Leč štěstěnu nelze jen tak přilákat nebo ovlivnit.

Kostky jsou vrženy.

kanada65
Kdo ovládne svět? Toť to je to, oč tu běží.

kanada64
Těžké přemýšlení nad strategií.

Part 20. – Práce

9. listopadu 2010 v 6:30 Kanada aneb putování za oceán
Už jsem napsala, jak jsem dostala novou práci. Teď pár informací, jak se pracuje. První týden v práci byl celkem náročný. Jednak jsem měla problém vůbec někomu pořádně rozumět a jednak nějak evidentně nevěděli, co se mnou, takže jsem jeden den pomáhala ve skaldu. Mají tu sklad asi jako u nás ve škole. Hromada totálek, GPS a dalšího geodetického vybavení. Je vidět, že tu pro ně nejsou peníze takový problém.

Další dva dny jsem otáčela ceduli SLOW a STOP na křižovatce, kde jsem měřili. Nuda. Tak jsem se alespoň snažila naučit se geodetické výrazy a slang. V pátek už jsem jela měřit. No a další týden už jsem byla přidělaná ke skupině geodetů a dalších asistentů na projektu South Fraser Perimetr Road. V Surrey se staví nová dálnice a je potřeba zaměřit spoutu věcí. Vzhledem k tomu, že negeodet nepochopí a geodetů to moc nečte, tak to nebudu moc rozepisovat. Následující měsíc jezdila měřit do Surrey. Jednalo se převážně o topografické mapování v blízkosti budoucí dálnice. Silnice, lampy, kanály, inženýrské sítě, příkopy a další. Měří se buď totální stanicí, nebo RTK - GPS. Takže tady pár foteček na ukázku. 

kanada51
Jedna z mnoha firemních dodávek.

kanada52Kolegové zkoumají kanál:)

kanada50
S GPSkou, v pozadí Alex Fraser Bridge.

kanada53
I tady v téhle buši jsme meřili. Mačeta je nezbytností. Akorát tady jich je v každém autě dostatek. Ne jako u nás ve škole. Jedna mačeta pro celý ústav geodézie.
Part 19. – Vancouver Island

9. listopadu 2010 v 6:22 Kanada aneb putování za oceán
Tak se stalo, že jsem byla odvelena měřit na pár dní na Vancouver Island. Vancouver Island leží zhruba dvě hodiny trajektem na západ od Vancouveru. Navíc se na něm nachází hlavní město Britské Kolumbie - Victoria. Odjížděla jsem večer trajektem. Byla tma a vítr. Do Victorie jsme dorazili večer. Stihli jsme se ubytovat a jít spát. Dostala jsem vlastní pokoj v hotelu. Byl pomalu větší, než náš basement. A báječně velká postel. Televize byla samozřejmostí.Takže jsem po večerech koukala alespoň na televizi.

A co v takové kanadské televizi vlastně dávají? Vesměs to samé co u nás. Od seriálů jako Friends, The Big Bang Theory až po Buffy, přemožitelku upírů a nějakou tu kriminálku, Las Vegas, Miami, kdo ví. Prostě všechny možné, známé i neznámé seriály. Dále nesmí samozřejmě chybět různé soutěže a reality show, kde se porotci snaží zesměšnit co nejvíce lidí, kteří se kupodivu sami do té soutěže přihlásili. Mají tu asi 60 různých kanálů, na kterých všechny ty seriály a reality běží. A aby to všechno zaplatili, nesmí chybět reklamy. Televize Nova hadr. Zhruba na 40 kanálech z 45 běží zároveň reklamy. Navíc ne dvacet minut seriálu a pak desetiminutovou reklamu. Tady to je pět minut seriál, pět minut reklama. Takže ani nemá cenu televizi vůbec mít.

Další dny jsme akorát měřili, abychom se stihli vrátit na Halloween. Od rána do večera. Poslední den jsem měli trochu volno, tak jsme podnikli okružní jízdu Victorií. Bohužel jsem z auta nefotila, takže fotečky žádné nemám, ale je tam hezky. Pak už zbývalo jen nasednout na trajekt a hurá zpět do Vancouveru. Protože moji první cestu byla tma a nebylo nic moc vidět, musela jsem si druhou cestu náležitě vychutnat. Téměř celou cestu, jsem se kochala výhledem na moře a ostrůvky kolem. Nádhera, akorát jsem trochu promrzla, protože opět foukal pořádný vítr. Tak jsem zvědavá, kam mě zase někam pošlou příště.

kanada60
Můj pokoj po tři noci.

kanada61
Měříme uprostřed silnice.

kanada62
Výhled z trajektu na Vancouver Island.

kanada63
Tohle je zase výhled z trajektu na další trajekt:)

Part 18. – Lososi

9. listopadu 2010 v 5:35 Kanada aneb putování za oceán
Blížil se další víkend a my přemýšleli, co dál. Nakonec přišel Radža s návrhem jet se podívat na lososi. Protože jsme neměli na práci nic moc lepšího, tak jsme souhlasili. Vyrazili jsem směrem na východ někam k řece, kam se každoročně lososi vracejí, aby vyvedli další generaci. Kromě skvělé podívané jsme měli i nakonec výborný oběd. Čerstvě ulovená rybička:)

kanada54
Řeka, kde se vyskytují lososi

kanada55
Už se nám vytahuje oběd:)

kanada56

kanada57
Radža se chlubí s úlovkem. Sice ho neulovil on, ale to neva.

kanada58
Losos má pěknou řádku pěkně ostrých zubů.

kanada59
Teď už jen vykuchat a uvařit. Vykuchají kluci, uvaří holky.