Březen 2010

Šifropárty aneb putování Bažinek po krásách Brna a okolí

12. března 2010 v 17:04 Stalo se
27. 2. 2010)

Byla krásná slunečná sobota a náš tým Bažinek, tedy já a Janča, jsme právě mířily na Mendlovo náměstí na start jedné šifrovačky. Speciální Šifropárty pro nás a pár dalších vyvolených uspořádal Mííla, Hanny a tým pomocníků - Milda, Honza a Aula.

V 10:00 dorazili všichni účastníci na prostranství u kláštera. Bylo nás šest týmů. Samozřejmě jsme se všichni museli vzájemně přivítat mezi sebou a i s orgama. Po zaplacení úplatku jsme vyfasovali od orgů obálku. V obálce − kromě pravidel, stop obálky a pomůcky Chlýftýmu − byly ještě nakopírované turistické mapy Brna, mapa MHD a první šifra. Ta se skládala z tabulky písmenek a devíti stejných dílů 3x3 číslic. Vypadalo to jako rozstříhané Sudoku, což, jak jsme později zjistili, také bylo. První úkol spočíval v získání dalších dílů Sudoku od ostatních týmů a od orgů, a to tím způsobem, že pánové naznačí smeknutí klobouku, dívky pukrle, všichni se s úsměvem představíme a poprosíme o výměnu.
10:10 hra byla odstartována a někomu nezasvěcenému to muselo připadat jako komedie.
Nakonec už jsme měli všechny díly. I ty, co jsme od orgů dostali poté, co jsme zodpověděli záludné i méně záludné otázky. Pak jsme se každý tým rozutekli luštit o kus dál, abychom si moc neradili.

S Jančou, poté co jsme prokličkovaly mezi nášlapnými minami, jsme zaujaly nekontaminované místo u plotu. Poskládat devět dílů nebyl zas až tak velký problém, horší bylo s nimi nějak manipulovat, protože vítr nám to značně komplikoval. Nakonec jsem si vzpomněla, že mám v penálu průsvitnou lepicí pásku a problém byl vyřešen. Konečnou šifru jsme pak už vyluštily rychle, ačkoli jsme trochu šokovaly Aulu tím, že jsme musely doluštit celou šifru, i když jsme měly nejdřív místo další šifry.

10:40 odcházíme z první šifry jako druhé a míříme do parku u Letohrádku Mitrovských.

10:49 přicházíme do parku a pečlivě zkoumáme sochu. Šifra má být totiž u sochy. Nic nenacházíme. Jak bychom mohly, když bílé papíry s šifrou leží o kus dál na bílém sněhu.
Přichází Anni s Petrem a zkoumají sochu stejně podrobně, jak my předtím.
Koukáme na krásnou omalovánku. Tvrdím, že když to vybarvíme, ukážou se tam písmenka. Janča tvrdí, že to barvit nebudeme, protože je to moc členité a trvalo by to dlouho. Nakonec objevujeme, že stačí vybarvit jen to, co má být červenou pastelkou.
11:01 odcházíme směr Pavilon Anthropos.

šifra č. 2

11:24 přicházíme k Anthroposu a hledáme lavičky dále od vchodu. Laviček je tu dost, ale šifra nikde.
11:32 objevily jsme lavičky dále od vchodu a můžeme začít luštit. Šifra je povídání o třech kamarádech a cestování po Brně. Vytahujeme mapu MHD a spojujeme písmenka. Vyšlo nám ROKA a další tři písmenka jsou divná. Hledáme v rejstříku a mapě ulici na ROKA. Nic moc nenacházíme. Je to nějaké divné. Nakonec to kontrolujeme znovu od začátku. Chybička se vloudila. Najednou nám vychází KOTA a tři cosi. Koukáme do rejstříku, ale žádná ulice na KOTA tam není a pokud ano, tak je daleko. Najednou mi dochází, že je to Kóta a ty tři cosi budou čísla. Máme první 3, pak je tam asi 6 a třetí je divná vlnovka. Koukám do mapy a velím směr kóta 361.

12:06 opouštíme třetí stanoviště stále na druhém místě a škrábeme se na kopec. Cesta je zasněžená a klouže to. Proklínáme orgy. Nahoře překvapivě nic není. Že by to nebyla kóta 361?
12:40 opravujeme čísla na 355 a škrábeme se na protější kopec.
13:06 tady opět nic není. Voláme orgům a na sluníčku jíme housku. Další oprava na 354. Ono taky už široko daleko žádný jiný kopec, co má kótu, není.

13:36 přicházíme na 354. Šifra tu je. Je tu i dokonce pořád první tým - Blanka a Apanači. Jsme s Jančou v šoku. Zatímco my lezly hodinu po kopcích, tak nejenže jsme tu teprve třetí, ale ještě ani nikdo neodešel. Koukáme na divnou básničku a napadá nás, že by to mohla být morseovka. Poznámka pod šifrou nám oznamuje, že nám vyjde fakt divný slovo. Vychází nám HOKBRTENKC. No divný to je dost, ale nějak se nám to nezdá. Zkoušíme další postupy řešení. Přicházejí orgové - Míla, Milda a Aula. Akorát nás tu rozptylují a provokují. Mezitím odcházejí postupně dva týmy. S Jančou na to koukáme, ale nenapadá nás nic konstruktivního. Jak by taky mohlo, když už jsme to vyluštily, jen o tom ještě nevíme.

šifra č. 4 - Prokletý Hokbrtenc:)

14:46 píšeme si o nápovědu. Už odešly tři týmy. Jsme tu jen my a Tom s Evelínkou. Petr s Anni pro jistotu zatím nedorazili vůbec. Přichází nápověda: vers = zvukova shoda na konci rýmu. Napr: "Y se ztraci volaji cilovnici". Cože? Zmateně na to koukáme a nejsme sami. Tom s Evelínkou jsou na tom stejně. Nakonec posíláme SMS a chceme nápovědu k nápovědě.
Nakonec nám Milda volá a zjišťujeme, že jsme to měly celou dobu správně, jen jsme se nepodívaly do mapy od orgů, kde je křižovatka Horbrtenky.
15:28 konečně opouštíme stanoviště.

15:49 přicházíme k páté šifře u Horbrtenek. Bereme si šifru a Janča prohlašuje, že ji rozstříháme. Souhlasím. Vyluštění máme celkem brzo, akorát pak dalších 10 minut zíráme do mapy a hledáme, kam že to máme jít. Nakonec zjišťuju, že neumím počítat. Opravuju výsledek a 16:31 mizíme směr hájovna Jundrov, zelená značka.

16:50 nacházíme šestku. Celkem lehké Brailovo písmo nám zabralo asi dvě minutky.
16:54 odcházíme k mostu.

17:07 přicházíme na sedmičku. Bereme si osmisměrku a vyškrtáváme jednotlivá slova. Slova se hledají blbě, takže vyškrtáváme asi dvacet minut. Podle rady srovnáváme slova podle délky.

šifra č. 7 - zadání

17:45 máme SIGNALIZUJ, akorát nevíme, co máme signalizovat. Začíná se stmívat a nejtepleji už taky není. Nakonec signalizujeme orgům. Přichází odpověď, že signalizovat nestačí. Ne že by mě to překvapilo, ale alespoň jsme to zkusily. Přesouváme se pod lampu a nechápavě koukáme na šifru. Tom s Evelínkou se přesouvají do tepla hospody. Ukecávám Janču, že v teple nám to bude líp myslet, a za chvíli je následujeme.
18:10 v hospodě je světlo a teplo. Sedáme ke stolu a než si stihneme objednat, signalizuju semafor, který pravděpodobně slyšela celá hospoda.

šifra č. 7 - semafor

18:17 velím rychlý ústup z hospody. Ani svařák jsme si nestihly dát.
18:23 máme Nohavicovu ulici, vyzvedáváme zapomenutou mapu na sloupku mostu − divím se, že ji ještě nikdo nešlohl −, a mizíme směr šalina.

18:47 příchod na osmičku. Spousta teček a názvů míst po Brně. Že by to stačilo spojit?
18:50 odchod z osmičky, to bylo rychlé.

19:01 příchod na Kraví horu ke kostelu. O minutku jsme to nestihly. Orgové právě odjíždějí pryč.
Končí hra. Nejprve se přesouváme ke mně na privát, kde se posilňujeme a já si beru suché boty, a pak hurá na Úvoz, kde už se zpívá a pije. Po cestě v šalině ještě stihneme vypít placatku s medovinou, kterou jsme neprozřetelně zapomněly na privátě. Na Úvoze si vyluštíme i poslední šifru.

mapa našeho šifrování

šifra č. 9 - schválně, kdo na to přijde:)

Podtrženo, sečteno Šifropárty byla skvělá akce a Bažinky si ji náležitě užily. A protože jako správné orienťačky musíme mít vždycky něco extra, tak tentokrát jsme si vylezly cvičně na dva kopce a luštily vyluštěnou šifru hodinu. Když se daří, tak se prostě daří. Příště půjdem zas:)