Leden 2010

Avatar

21. ledna 2010 v 15:23 Recenze
Jistě i k vám se donesl minimálně název tohoto filmu. Od vánočních svátků se vyskytuje v našich kinech, a to i v 3D podobě. Film natočil režisér James Cameron, známý především snímkem Titanic, za který dostal 11 Oscarů (alespoň to psali na čsfd).
Děj se odehrává vzdálené planetě Pandora, kde převažuje prales a tropické pásmo a náhodou se tu vyskytuje i velmi drahý prvek (nějaký kov), který je na Zemi velmi ceněn (hlavně penězi). Lidé ze Země chtějí samozřejmě vytěžit co nejvíce tohoto prvku. Ale co čert nechtěl, největší ložisko je přesně v místě, kde mají domorodci svojí vesnici. Háček je v tom, že lidé na Pandoře nemůžou normálně žít a dýchat, ale musí mít kyslíkové masky. Jediný kontakt s domorodci zajišťuje takzvaný Avatar. Tělo, které vypadá jako tělo domorodce a je vytvořené na bázi DNA daného člověka a přežije na Pandoře. Zároveň jeho mysl stále ovládá daný člověk. Hlavní hrdina Jake Sully je americký voják na vozíčku, který dostane šanci místo svého zesnulého bratra podílet se na výzkumu na vzdálené planetě Pandora (že by podobnost DNA). Jakeovi se podaří nejen sžít se s Avatarem, ale i dostat se k domorodcům. Jeho úkol zní jasně. Má se s nimi spřátelit a po dobrém je přinutit odstěhovat se a uvolnit ložiska lidem. No ale jako každý americký film i tento má své ALE. Jake se začlení do komunity domorodců a zamiluje se do dcery náčelníka. Akorát lidé na Pandoře v čele s plukovníkem (generálem) jdou hlavně za ziskem i za cenu obětí, jak lidských, tak i domorodých.

Film jsem viděla ve 3D zpracování. Co se týče efektů, tak tam bych dala asi jedna s hvězdičkou. Tvůrci měli opravdu velkou fantazii. Planeta Pandora je opravdu nádherná. Vždy, když jsem si začala říkat, že bych se tam chtěla podívat, jsem si uvědomila, že je to vymyšlené - vznášející se se skály a hory, úžasný prales, kde vše fosforeskuje a svítí, kytky, stromy, roztodivná zvířata, hmyz a modří domorodci. Jako byste četli úžasnou fantasy, nebo se probudili z totálně ujetého snu.

Příběh filmu už je trochu banálnější. Zhruba od půlky filmu člověk tuší, jak to asi skončí, a od dvou třetin si je koncem jistý. Jake Sully je klasický americký hrdina. Pohledný voják, který plní svou povinnost, navíc je na vozíčku. Sám přijde na to, co je dobré, a vzepře se vštěpované povinnosti před vlastní morálkou. Vzepře se autoritám v podobě šíleného generála a pokryteckého šéfa a bojuje za správnou věc a za svoji lásku.Avatar rozhodně stojí za to vidět, a to i přesto, že je to opravdu dlouhý film. A rozhodně v kině. Teď nechci dělat reklamu předraženým multikinům, ale jinak než v kině si dokonalost triků a vymyšlenou planetu neužijete. Navíc projekce 3D vás vtáhne do děje tak, že máte pocit, že je Pandora nejen skutečná, ale i přímo před vámi. Užijete si postavu generála, který se ke konci filmu chová na zabití - správná záporná postava. Budete fandit hrdinům a napjatě sledovat boj lidí s vyspělou technikou a domorodců s luky a šípy. Konec mi přišel trochu podobný Letopisům Narnie (kdo viděl Prince Kaspiana pochopí) a příběh sice trochu pokulhává za výpravou a lehce ztrácí na ekologickém poselství, ale jinak je to velmi povedený film.

Svařákové putování

8. ledna 2010 v 19:35 Stalo se
Zima je právě v plné síle a protože na zahřátí je výborný svařák, rozhodli jsem se prozkoumat v našich městech, kde mají jaké svařáky. Výprava to byla náročná, když jsme v potu tváře, zmrzlí překonávali těžké překážky kladené nám do cesty a velké vzdálenosti mezi jednotlivými základními tábory. A protože to byla výprava velmi vyčerpávající, tak abychom své následovníky těchto strastí ušetřili, rozhodli jsem se s vámi podělit o naše pozorování. Výsledky budou po dalších výpravách průběžně aktualizovány :)