Září 2009

SuperStar

8. září 2009 v 21:35 | Cácorka |  Tak si přemýšlím
Je to tu zas. Po dlouhé době je tu Superstar. Televizi Nova evidentně došly nápady, a tak sahá k víceméně osvědčenému taháku diváků. Ale obyčejná Superstar by už nikoho nepřilákala. Kolik z vás si pamatujete, kdo vyhrál tu třetí řadu, nebo kolik jich bylo?

Náhodou jsem teď doma, a tak jsem měla to štěstí vidět první díl a první casting, který probíhal v Praze. A v čem se tato Superstar liší od těch předchozích? Hlavně tím, že jde o Česko-Slovenskou Superstar. To znamená, že se účastní soutěžící ze dvou států, tudíž více lidí a více exotů. Porota se skládá ze čtyř členů a je rozhodně drsnější. Dara Rollins s Martou Jandovou se bez jakéhokoliv studu smějí odvážlivcům, kteří se pravděpodobně neslyšeli a neviděli, přímo do očí a ještě u toho vypadají dobře, hlavně velmi hluboký výstřih, kterým Dara Rollins propaguje Vysoké Tatry. Pavol Habera většinou nevěřícně kouká s pusou dokořán a pak prohlasí naprosto klidně, ať účastník vyfičí. No a Ondřej Hejma soutěžícímu ohlásí, že ho vlastně vůbec neposlouchal, a nechá rozhodnout hodem korunou. Účastník, který postoupí, porotě za vtipnou frašku poděkuje a pak se rozplývá před kamerou, jak byla porota hodná, úžasná nebo nějaký podobný superlativ. Ovšem to až potom, co se minimálně pět minut raduje, skáče do vzduchu, objímá se s kamarády, kamarádkami, přítelem, přítelkyní, rodiči a setře nějakou tu slzičku štěstí. Účastník, který nepostoupí, většinou porotě taky poděkuje, ale za to, že se mu tam obě porotkyně smály přímo do očí, schovávaly se za desky nebo tancovali a pak ho prostě vyhodily. Dotyčný pak před kamerou prohlásí, že porota byla divná, zlá, neobjektivní či ještě horší a nejhorší vůbec. No nevím, jestli tohle má převážně dospělí člověk zapotřebí.

Moderátoři Leoš Mareš a Adéla Banášová se v podstatě předbíhají, kdo bude vtipnější a pohotovější, což je vlastně dobře, protože to celému pořadu dodává odlehčení. Televize Nova se opět z každého odmítnutí nebo postupu snaží udělat dojemný příběh. To vypadá uměleji než romantický film od Rosamundy Pilcher.

Samozřejmě se tam najde pár dobře zpívajících a pravděpodobně i inteligentních lidí, kteří porotu potěší nebo i ohromí, ale těch v poměru k různým exotům je míň. Všichni soutěžící se samozřejmě chtějí živit hudbou a ničím jiným, přestože většina lidí zpívala tak akorát ve sprše a museli mít při tom hodně zalehlé uši. Někteří tam nakráčí sebevědomě, ale pak zpívají, že by to vzbudilo i mrtvého, a pak se strašně diví, že nedostanou vstupenku do divadla.

Jednoduše řečeno se celá Superstar vůbec neliší od předchozích. Soutěžící zde jsou dobří zpěváci, těch je málo. Průměrní, relativně normálně vypadající zpěváci. Průměrní, exoticky vypadající zpěváci a exoti, co se neviděli v zrcadle, pokud doma nějaké mají. Neslyšeli se zpívat a mají o sobě velmi přehnané mínění. Navíc je podle nich porota většinou a zaujatá a nerozumí zpěvu i přesto, že se všichni porotci hudbou úspěšně živí. Nic nového pod sluncem, ani na obrazovkách TV Nova. Česko-Slovenská Superstar je jenom fraška zabalená ve velmi drahém kabátu, ale alespoň vtipná fraška.