ČD, mám Času Dost

2. června 2009 v 17:35 | Cácorka |  Tak si přemýšlím
ČD - České Dráhy, tato oblíbená a všem jistě známá zkratka se dá, díky české povaze vše zlehčovat, vysvětlit i jako Času Dost, Čekej Dál, nebo i Čekej Debile. Právě tak si teď připadám, když tvrdnu na nádraží v Pardubicích a čekám na další vlak. Zrovna mi jeden ujel, protože vlak z Hradce Králové měl opět zpoždění. Je to až s podivem, jak velké zpoždění se dá získat na dvaceti kilometrové vzdálenosti a cestě, která by měla trvat maximálně dvacet pět minut. Stačí vyjet o pět minut později, pět minut čekat v Opatovicích a deset v Rosicích a hned se z půl hodinové jízdy stává tři čtvrtě hodinová a z dvou a půl hodinové jízdy do Brna čtyř hodinová. A kdo vám ten čas nahradí? České dráhy to rozhodně nebudou.

Jako student vysoké školy jsem nucena většinou cestovat vlakem. Mezi Brnem a Hradcem je to bohužel pořád nejrychlejší způsob dopravy. Auto, vrtulník nebo jiný dopravní prostředek nevlastním a teleport ještě stále nikdo nevynalezl. Nezbývá mi tedy nic jiného než sednout na vlak a tiše nadávat na zpoždění.

Mé zážitky s Českými drahami se tak rozšířily o další užitečný poznatek, že kromě jídla a pití je dobré si sebou vzít i deku, nebo nejlépe vlastní skládací postel. To až budete čekat na mrazivém nástupišti mezi ostatními cestujícími, většinou studenty a bezdomovci, nebo až vám ujede poslední možný spoj a nikdo za to nemůže. Dále doporučuji různé společenské hry, aby se mohli zapojit i ostatní zoufalí cestující, a hodně alkoholu, na zahřátí samozřejmě. Jako společenskou hru můžete vymýšlet pomstu Českým drahám. Jistě to bude velmi kreativní zábava.

Vlaky čekají na přípoje maximálně do pěti minut. Tuto větu hlásali ČD zhruba před dvěma lety, aby se zabránilo častým zpožděním. Myšlenka je to možná hezká, ale nerealizovatelná. Když se vám pak stane, že váš vlak čeká na nějaký jiný dvacet minut a spoj vám díky tomu ujede, právě proto, že čeká pouze do těch pěti minut, připadá si člověk jako v Kocourkově. Tohle prostě musel vymýšlet někdo, kdo viděl vlak pouze na obrázku.

Vlaky zdraží a zrychlí. Tento nápis jsme celkem nedávno mohli číst v novinách. A co se doopravdy stalo? Vlaky zdražily. Toho si všiml každý, kdo vlakem cestuje alespoň trochu pravidelně. A co se stalo s tím zrychlením? Zatím jsem si nevšimla nějaké převratné změny. Pokaždé, když jedu do Brna nebo do Hradce sprintuji s batohem v Pardubicích mezi druhým a čtvrtým nástupištěm a modlím se, aby tam to ECčko stálo. Co jiného mi také zbývá, když na přestup jsou čtyři minuty a včas jsme přijeli asi jen dvakrát, a to studuji v Brně čtvrtým rokem? Nic než omluvit zpoždění vlaku a čekat. Tiše nadávat, vymýšlet pomstu a marně doufat, že se třeba časem objeví konkurence. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama